•  +371 67817777       mj@mj.lv

Gaiss/ūdens siltumsūknis – optimāla apkures sistēma

Pēdējā laikā Latvijā, tāpat kā visā pasaulē, strauji aug kurināmā cenas. Tas savukārt nozīmē būtisku apkures izdevumu pieaugumu. Tādēļ aizvien vairāk cilvēku izvēlas savās mājvietās esošās apkures sistēmas nomainīt uz jaunākām, ekonomiskākām. Piemērotu apkures sistēmu izvēle ir būtiska arī tiem, kas vēl tikai būvē savas mājas. Labs risinājums šajā jomā ir modernākie gaiss-ūdens siltumsūkņi.

Viens no populārākajiem gaiss/ūdens siltumsūkņiem ir LG ThermaV. Tas izceļas ar augstiem lietderības rādītājiem un tos var iekļaut jebkuras ēkas apkures sistēmā, neatkarīgi no tā, kāds ir šīs ēkas praktiskais pielietojums, bet protams vispiemērotāk būtu izmantot šīs iekārtas tīri privātmāju apsildei un karstā ūdens sagādei.

 Ekonomiskums – viens no galvenajiem noteicošajiem faktoriem

Apkures sistēmu izvēli parasti nosaka vairāki faktori, starp kuriem kā svarīgākos var minēt pašas sistēmas iegādes un uzstādīšanas izmaksas, paredzamās apkures izmaksas, sniegto komfortu un sistēmas apkalpošanas ērtības. Taču realitātē visas prasības, kas izriet no šiem faktoriem un tiek izvirzītas apkures sistēmām, sabalansēt nav nemaz tik viegli, jo dažreiz tās mēdz būt pat pretrunīgas. Tādēļ šo jautājumu derētu iztirzāt sīkāk, aplūkojot katru no šiem aspektiem atsevišķi, un kā pirmo varētu ņemt tieši sistēmas izmantošanas ekonomiskumu. Attēlā varat aplūkot, kā LG ThermaV ir saslēgts ar vienā sistēmā ar malkas apkures katlu, gāzes apkures katlu un elektrisko jonu katlu. Ar šādu slēgumu klients iegūst pilnīgi universālu apkures risinājumu un var būt pilnīgi pasargāts no viena, vai otra energoresursa sadārdzināšanās, jo vienmēr varēs apkurināt savu ēku ar to, kas ir lētākais tieši šodien.

Šajā gadījumā ekonomiskums ir sistēmas ražotās siltumenerģijas izmaksas, ņemot vērā degvielas siltumietilpību un cenu, apkures efektivitātes koeficientu (atdotā siltuma attiecība pret patērēto elektroenerģiju – COP) un iekārtas lietderības koeficientu. Tabulā zemāk dots no dažādiem degvielas veidiem iegūtās siltumenerģijas izmaksu salīdzinājums:

Degvielas veids

Mērvienība

Siltumietilpība, kWh/mērvienība

Degvielas cena, Ls/mērvienība

Iekārtas lietderības koeficients, %

Siltuma izmaksas, Ls/kWh

Elektrība

kWh

1

0,1074

100

0,1074

Dīzeļdegviela

 litrs

9,83

0,55

90

0,0622

Sašķidrinātā gāze

kg

12,87

0,67

90

0,0578

Dabasgāze

m3

9,45

0,31

90

0,0364

Gaiss-gaiss siltumsūknis*

kWh

3

0,1074

100

0,0358

Siltumsūknis gaiss – ūdens (30/35)**

kWh

3,5

0,1074

100

0,0307

Granulas

t

4885

105

85

0,0253

Malka (mitrums 25%)

m3

1250

23

75

0,0245

Zemes siltumsūknis, COP=4,5

kWh

4,5

0,1074

100

0,0239

1. tabula.

* – COP = 3,0; ** – COP = 3,5 – Reālās COP vērtības vidējai ziemai Latvijā.

Tabula parāda, ka gaiss – ūdens siltumsūkņu izmantošana Latvijā ir efektīva, jo jau pie pašreizējām kurināmo cenām gaisa siltumsūkņu ražotā siltumenerģija ir lētāka nekā fosilo kurināmo saražotā un tikai nedaudz šajā aspektā zaudē koksnei. Ja ņemam vērā koksnes izmantošanas ērtumu, tad siltumsūkņiem ir acīmredzamas priekšrocības.

Svarīgs faktors ir arī apkures sistēmu cena un to atpelnīšanās laiks

Apkures sistēmu renovācijā, kas sevī bieži ietver arī pilnīgu apkures veida maiņu, vissvarīgākais faktors ir jaunās sistēmas atpelnīšanās laiks. To aprēķina, jaunās sistēmas cenu dalot ar līdzekļu ekonomiju gada laikā. Līdz ar to augstāka cena krasi palielina arī laiku, kurā jaunā sistēma sevi atpelna un sākas reāla līdzekļu ekonomija. Ir svarīgi, lai šis atpelnīšanās laiks nebūtu ilgs, jo dažreiz tas var pat pārsniegt iekārtas mūžu. Atpelnīšanās periodam vajadzētu būt 5 – 8 gadi.

Būvējot jaunu ēku, tās celtnieks parasti rēķinās ar apkures sistēmas cenu 5 – 10 % līmenī no visas ēkas izmaksām. Nelielām dzīvojamām ēkām, kādas Latvijā pēdējā laikā pārsvarā tiek būvētas, šis aspekts krietni sašaurina iespējamo apkures sistēmu izvēli. Ja pirms pieciem – sešiem gadiem lielas dzīvojamās mājas izmaksas sastādīja 150 000 – 200 000 Ls, tad par 15 000 – 20 000 Ls varēja uzstādīt vislabākās un visdārgākās apkures sistēmas. Taču šobrīd, kad ierobežoto līdzekļu dēļ jaunas ēkas budžetā jāiekļaujas 30 000 – 40 000 Ls robežās (vai pat mazāk), piemērotas apkures sistēmas izvēle ļoti būtiski ietekmē kopējo izmaksu tāmi. 5 – 10 % no 30 000 atbilst 1500 – 3000 Ls, un par šādiem līdzekļiem apkures sistēmu izvēle ir ierobežota – cietā kurināmā katls, kamīns, krāsns un praktiski viss. Taču šāda apkure prasa daudz ikdienas rūpju, uzraudzību, regulāru kopšanu, tīrīšanu u.c. problēmas. No otras puses, nelielai mājai ar platību 80 m2 un kopējo tāmi 35 000 Ls diez vai būs izdevīgi ierīkot apkures sistēmu 5 000 – 8 000 Ls vērtībā (zemes siltumsūknis, gāzes apkure ar ievilkšanu utt.), kaut gan lielākai mājai ar platību 150 – 200 m2 šī summa nemaz neliekas pārspīlēta.

Tāpēc ekonomisko apkures sistēmu sektorā Latvijā, tāpat kā savulaik Skandināvijā, par līderiem šobrīd izvirzās gaisa siltumsūkņi. Ja savulaik lielajām būvētajām privātmājām tie nederēja ierobežotās jaudas dēļ, tad mazākas platības ēkām ir ļoti piemēroti.

Siltumsūkņu autonomija būtiski atvieglo apkures sistēmu apkalpošanu

 

 

 

 

 

 

Apkures sistēmas automatizācija ļauj tai darboties autonomā režīmā, proti, nav nepieciešama tās pastāvīga uzraudzība. LG ThermaV siltumsūkni ir iespēja ļoti detalizēti saprogrammēt pa dienām, nedēļām un brīvdienām, tādejādi telpas tiks sildītas tieši tad, kad jums to vajag un uzturēta tiks tieši tā temperatūra, kas ir nepieciešama konkrētās dienas konkrētajā stundā. Papildus apkurei ir iespēja nodrošināt arī karstā ūdens apgādi. LG ThermaV ļauj kontrolēt arī saules kolektoru sistēmu, tādejādi vasarā ir iespēja iegūt praktiski bezmaksas karsto ūdeni un LG ThermaV nodrošina arī saules kolektoru automatizāciju.

Ja ņem vērā tikai ekonomisko aspektu, tad malka (arī ogles, briketes u.c.) būs vislētākais apkures veids. Taču ne tuvu bezmaksas, turklāt šāda kurināmā izmantošana prasa daudz darba, kā arī pastāvīgu kurināmā papildināšanu krāsnī, kamīnā, katlā. Vidēja lieluma mājai ar platību ap 150 m2 ziemai būs nepieciešams uzglabāt un sagatavot kurināšanai ap 12 – 15 m3 malkas vai 4 – 5 tonnas granulu, koksnes vai kūdras brikešu, ko pēc tam regulāri būs jāpienes klāt. Tāpat jārēķinās ar regulāru tīrīšanu un pelnu izgrābšanu, kas kopumā prasīs diezgan daudz laika un darba. Turklāt jārēķinās ar to, ka nevarēs aizbraukt no mājas ilgāk par 1 – 2 dienām, pretējā gadījumā viss sasals. Ne mazāk svarīgs ir jautājums par karstā ūdens ieguvi vasarā – ja gribēsi nomazgāties, uzreiz jākurina katls… Kā risinājums var kalpot elektriskais, vai kombinētais boileris, taču pēc pašreizējiem tarifiem tas ir diezgan dārgs prieks – trīs cilvēku ģimenei vidēji 35 – 40 Ls mēnesī. Līdz ar to kļūst skaidrs, ka autonoma apkures sistēmas darbība un automātiska karstā ūdens padeve ir pamatotas prasības, kas jāņem vērā, izvēloties apkures sistēmas gan ēku renovācijā, gan jaunu māju būvniecībā.

  

Dažreiz lielu lomu spēlē sistēmas kompaktums

Nereti ir situācijas, kad apkures sistēmas nomaiņu vai izvēli ierobežo platības trūkums. Tas var būt gan tad, ja vēlaties siltumsūkni dzīvokļa apkurei, vai arī mājas apkurei, kur projektā katlu telpa bija paredzēta gāzes katlam. Tas izpaužas arī gadījumos, kad būtu vēlme un arī finansiālās iespējas ierīkot zemes siltumsūkni, taču ēkas ārpusē trūkst vietas sūkņa ārējā kontūra uzstādīšanai. Citas apkures sistēmas prasa atsevišķu vismaz 6 – 8 m2lielu telpu katla uzstādīšanai, kā arī speciālu vietu kurināmā uzglabāšanai (granulas, dīzeļdegviela, cietais kurināmais). Taču ko darīt, ja vietas katastrofāli trūkst? LG ThermaV  ir ievietojams praktiski jebkurā katlutelpā, vai pat dzīvokļa virtuvē. Šī iekārta aizņem ļoti maz vietas un vizuāli ir neitrāla un ļoti klusa, tāpēc tai noteikti atradīsies vieta jūsu dzīvesvietā.

Līdz ar to apkures sistēmas kompaktums diezgan bieži izrādās visnotaļ svarīgs kritērijs, it īpaši nelielām un vienstāva ēkām. Bet tieši nelielas platības ēkas, ņemot vērā pieaugošās būvniecības izmaksas un it īpaši paredzamo nekustamā īpašuma nodokļa pieaugumu, kļūst aizvien izplatītākas. Līdz ar to var prognozēt, ka Latvija zināmā mērā ies pa „Skandināvijas ceļu”, un kļūst skaidrs, kāpēc pat bagātajiem zviedriem mājas parasti nav lielākas par 100 – 150 m2.

Gaisa siltumsūkņi atbilst visām minētajām prasībām

Izanalizējot visus augstāk minētos faktorus, var secināt, ka gaisa siltumsūkņi atbilst pilnīgi visām prasībām nelielu (80 – 100 m2) un vidēja lieluma (100 – 180 m2) ēku nodrošināšanā ar siltumu. Protams, jāņem vērā, ka tie darbojas līdz āra temperatūrai -20…-250C, tādēļ jārēķinās, ka būs nepieciešams vēl kāds apkures papildelements (kamīns, elektrība, cietā kurināmā katls u.c.), kas tiks pieslēgts zemākās temperatūrās. LG ThermaV jau pašā iekārtā ir integrēts sildelements šādiem gadījumiem. Kā rāda pieredze, tādu aukstuma periodu mūsu apstākļos nav daudz, un apkures izmaksas netiek būtiski ietekmētas. Turklāt pats siltumsūknis neatslēdzas, pieslēgtās ierīces kompensē vienīgi trūkstošo jaudu, līdz ar to papildus iegūstamā siltuma daudzums nav liels un kopējās izmaksas būtiski neietekmē.

Savelkot visu kopā, var secināt, ka:

1)    Ekonomija – gaisa siltumsūkņu ražotā siltumenerģija ir tikai nedaudz dārgāka nekā malka, taču par 10 – 15 % lētāka nekā gāze, 2 reizes lētāka par šķidro kurināmo un 3,5 reizes lētāka nekā elektrība.

2)    Sistēmas cena kopā ar uzstādīšanu nav liela, un sasniedz:

  • Gaisa siltumsūknis gaiss – gaiss : 750 – 1300 Ls (paredzēts telpām ar platību 50 – 85 m2)
  • Gaisa siltumsūknis gaiss – ūdens ar nepārtrauktu karstā ūdens padevi visa gada laikā : 4200 – 5300 Ls (80 – 250 m2).

3)    Gaisa siltumsūkņi strādā pilnīgi autonomā režīmā, turklāt daudzi modeļi spēj nodrošināt karstā ūdens sagatavošanu visa gada garumā.

4)    Kompaktums – nav nepieciešamas atsevišķas telpas katlam un kurināmā uzglabāšanai. Tāpat eksistē viena bloka modeļi, kas pilnībā tiek izvietoti ēkas ārpusē.

Ir liels pieprasījums pēc gaiss/ūdens siltumsūkņiem, kas būtiski atvieglo gan montāžu, gan saīsina uzstādīšanas laiku. Papildus tas spēj nodrošināt pilnīgi patstāvīgu darbu un nav nepieciešams to pieskatīt, vai tīrīt.

Gaiss – ūdens tipa modeļi dod vēl lielāku enerģijas ekonomiju

Tehnika attīstās, un aizvien parādās jauni, uzlaboti modeļi. Viens no tādiem ir gaisa siltumsūknis, kam iekšējais bloks papildināts ar hidromoduli apkures ūdens sildīšanai. Tas ir t.s. gaisa – gaisa/ūdens tipa siltumsūknis. Šajā gadījumā siltumsūkņa iekšējo bloku uzstāda vienā no istabām, bet pārējo iegūto siltumu izmanto ūdens uzsildīšanai un tā tālākai novadīšanai radiatoru sistēmā un/vai siltajās grīdās.


Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. LASĪT VAIRĀKX